Další článek ze série FAQ pro dividendy, který by měl monitorovat vše podstatné. Dneska se podíváme na typy jednotlivých akcií. Zodpovím jaké typy existují a vše co k nim potřebujete vědět. Pojďme rovnou na to!
Akcie zakladatelské
Tyto akcie vznikají při založení společnosti, zároveň jde o akcii kmenovou. Kdyby se společnost rozhodla vydat další akcie tak tyto akcie již jsou klasické kmenové. Tyto akcie některé weby označují též jako „zlaté akcie“.
Dnes jsou již nepoužívané. Dříve tyto akcie dávali svému vlastníkovi „právo veta“ při hlasování akcionářů na valné hromadně a to i když daný akcionář měl minoritní (menší) podíl. V české republice došlo ke zrušení k 31.12.2005 kdy tyto akcie byly vydané u 34 společností. [zdroj MFCR]
Akcie kmenové
Toto jsou klasické akcie se kterými se můžeme běžně setkat. Držitel těchto akcií se může normálně účasnit hlasování na valné hromadě a má nárok na podíl ze zisku společnosti (dividenda). Příkladem této akcie je například GOOGL třída A.
Akcie prioritní
Prioritní akcie mohou mít vyšší dividendu nebo jejich držitelé mohou mít nárok na přednostní dividendu. Výměnou za to však mohou přijít o hlasovací práva na valné hromadě. Akcie mohou mít další specifické podmínky což lze zjistit z podrobnosti emise. Příkladem této akcie je například GOOG třída C.
Akcie zaměstnanecké
Pokud jsem správně pochopil zdroje, tak akcie označované jako zaměstnanecké se od 1.1.2001 nevydávají. Nicméně různé startupy a technologické firmy nabízejí programy ESOP (employee stock option plans) v rámci kterém si klíčoví zaměstnanci firem, kteří jsou pak více motivováni jelikož díky tomu mají větší podíl na zisku než klasickou mzdu.
Jedna z nejčastějších forem jsou opce – tedy zaměstnanec dostane příslib, že akcie dostane po určité době zdarma nebo si je může koupit za jasně definovanou cenu, která je pod tržní cenou. Reálně mi přijde, že akcie z ESOP jsou normální akcie. Dobře o této problematice píší v magazínu LMC.
Závěr
Díky moc za přečtení – doufám že vám tyto informace k něčemu budou. A já se na vás těším u dalšího článku zde na Martinoru.