Tipy na monitorování osobního rozpočtu

Publikováno:
Návod, Recenze
Napsal: Martin

Sledování osobního rozpočtu je dobrý základ pro to aby člověk věděl jestli má prostor na investování, jestli neutrácí za kraviny nebo jestli má možnost začít investovat.

Sám jsem toto dlouho neměl a vidím to jako chybu. V dnešním článku vám chci ukázat jak jsem si s tímto problémem poradil a co by se vám mohlo hodit.

Spendee vs Wallet

Jako první jsem zkoušel aplikaci Wallet od BudgetBakers zkusil jsem si premium na týden a popravdě mi to moc nevyhovovalo – buď se mi tem nenahrávali data (mohlo být něco dočasného) nebo to na mě bylo moc malované.

Prakticky obratem jsem vyzkoušel Spendee a to mi už od začátku sedělo víc. Měl jsem sice problém s tím že jsem v něm měl registraci už v nějaké prehistorické době, takže jsem musel účet převádět, ale to se nějak vyřešilo.

Co se týče hodnocení tak Wallet má na Google Store 4,5 a 216 911 uživatelů a Spendee má 3,3 od 32 472. Takže Spendee je nejspíše menší co do základny, ale mě vyhovuje více.

Pozitivní je že obě aplikace mají trial na týden, takže si můžete vyzkoušet co vám víc sedí.

Můj pohled na Spendee – recenze

Zjednodušeně plus za super přehlednost a v případě že si pořídíte jejich Premium účet tak se vám budou synchronizovat data z vašich bankovních účtů – mé banky to podporovalo takže nemusím nic evidovat a spokojenost.

Možná jsem na začátku měl pomalejší rozjezd. Je nutné si době nastavit kategorie a pak si pamatovat co a jak kategorizujete. Poměrně jednoduše lze evidovat převody z účtů na účet aby vám to negenerovalo „příjem“ nebo „výdaj“ a vše na konci krásně sedí.

Když si děláte poctivou kategorizaci výdajů tak vždy uvidíte za co utrácíte a podle toho se můžete zachovat a na budget reagovat. Zároveň si můžete nastavit rozpočty které chcete na co utratit a Spendee vás upozorní na to že máte přečerpáno.

Co by za mě mohlo Spendee vylepšit (a jestli to někdo čte tak držím palce) je evidence aplikací. Co jsem koukal tak již podporují třeba Binance neebo Coinbase.Kdyby uměli evidovat i Trading212, Bondster nebo Degiro tak by to bylo naprosto boží. Mít všechny finance na jednom místě hezky přehledně to by byla pecka!

V poslední době se Spendee pouští nějak do trendu zvaném NFT. Nevím neujíždím na tomto trendu – uvidíme co to bude a jestli to bude zajímavé. Článek píšu 13.2. a něco by se mělo dít už 15.2. tak třeba na to vyjde pak separátní post.

Co jsem se dozvěděl?

Že nezbytné náklady tvoří menší část mého měsíčního rozpočtu a že velká část jde na investice.

Že občas podléhám impulzivním investicím které jdou proti mé strategii.

Že bych měl jezdit více MHD než si vozit zadek v Taxíku – jsem zhýčkaný.

Že na své koníčky prakticky vůbec nic měsíčně nevydám.

Že v automatu který máme na Pepsi a Miňonky jsem utratil 600 Kč za leden (30 nákupů).

Závěr

Neukázali jsme si žádnou raketovou vědu svého času jsem měl tento přehled ještě víc vymakanější v Google Sheetech, ale přišlo mi to jako zbytečná továrna pro nic za nic.

Tuto cestu beru jako poměrně dobrý začátek pro to sledovat a uvědomit si kde penízky utíkají – kam se kutálí a dostat rozpočet pod kontrolu.

Kam pokračovat?

Možná vás bude zajímat něco dalšího k investicím. Snažím se to psát svým pohledem a toto jsou poměrně začátečnické články které vás mohou nějak nasměřovat.