Aplikace na sledování portfolia

Publikováno:
Návod, Reporty
Napsal: Martin

Dnes bych vám ukázal jaké aplikace využívám na sledování svého akciového portfolia. Mám pár tipů, myšlenek a pár aplikací co používám.

Nejprve si zmapujte vaše platformy

Základem je sepsat si platformy přes které investujete a také typy investic, které tam máte.

Tímto bych začal z toho důvodu protože budete muset najít ideální platformu, která bude podporovat vše – problém je v tom že máte-li různé typy aktiv tak potřebujete segmentování jak témat tak také segmentování jednotlivých instrumentů.

A dělá se to protože potřebujete sledovat kombinaci vysokých/malých výnosů. Ostatně podívejte se na můj seznam platforem / témat který je níže. Každé se vyhodnocuje trošku jinak – někde je vysoká volatilita – někde jsou aktuálně nižší zisky (třeba akcie).

  • Akcie CZK (růst ceny a dividenda)
  • Akcie USD (růst ceny a dividendy)
  • ETF investované skrz Degiro (klasické tickery)
  • ETF investované skrz Portu (podivné tickery)
  • REIT investované
  • Kryptoměny (vysoce volatilní)
  • Kryptoměny a DEFI (divně počítatelné)
  • P2P půjčky na Mintosu
  • P2P půjčky na Bondsteru
  • Investown
  • Vlastní projekty

Ta kombinace je různorodá. A vyhodnocení výsledku se dá sledovat trošku jinak. A teď když si řeknu že bych to rád sledoval proti proti výkonnosti indexu S&P500. Zkrátka je to pořádná tikající bomba. 🧨

Digrin

Platformu kterou teď zkouším je Digrin, který je svým zaměřením orientovaný hodně na dividendy. To dokazuje i třeba následující detail akcie, kde jsou všechny dividendové informace na první místě a až pak se dá prokliknout k ceně a dalším informacím.

Co je hezké je jejich Example portfolio ve kterém je možné si aplikaci trošku více prohlédnout a vidět tam zajímavé pohledy na data. Kdyžtak z daného portfolia vypůjčil obrázky ať se můžete podívat i zde.

Za mě tedy mám-li dividendové akcie / ETF nebo REIT tak to rozhodně patří do této aplikace a dostanu super přehled o tom co se chystá a co jak funguje. Ve free tarifu můžete nahrát až 50 transakcí měsíčně, to je z mého pohledu málo, takže si platím pokročilejší tarif. Ale u mě je důvodem že mám mnoho menších transakcí za měsíc, to nemusí mít každý retail investor.

My Stocks Portfolio & Widget

V tomto případě jde o aplikaci kterou mám v telefonu [Android] [iOS] a která je od společnosti Peeksoft. Do této aplikace vkládám všechny své nákupy akcií, ETF a kryptoměn, které provádím přímo u brokerů a to prakticky dvojmo se zmíněnou aplikací Digrin výše.

V aplikaci jsem si vytvořil štítky pro jednotlivé instrumenty, takže v koláčovém grafu vidím jak je rozložené portfolio. Podstatné je, že to mám přímo v telefonu, takže dokážu kdykoliv obrazovku vytáhnout a když se bavíme o nějakých akciích tak mohu ukazovat své prohry ale i výhry.

Nevýhodou aplikace je že do ni nelze pohodlně importovat data z burz. Takže se to nevyplatí na sledování dat z Portu, kde probíhá mnoho transakcí každý týden (nechce se mi to přepisovat). A taky celkové grafy jsou díky míchání krypto a akcií trošku nedobré. Zároveň to chce trošku snahy si vše pořádně zapsat. Ale pro příležitostného investora mohu doporučit.

Google Sheets

V Google Sheets si vyhodnocuji primárně P2P půjčky a vlastní projekty. Zde je často problém s tím že zde nemám žádné API které bych mohl využít nebo které by využívala jiná aplikace. Takže stažení dat ze zdrojů a jejich učesání – prostě to stojí můj čas. Díky tomu to nedělám tak často jak bych měl.

Ve výsledku si loguji dvě informace a to je kolik jsem investoval a jaká je dnešní hodnota nebo aktuální příjem. Tam je vidět jestli to jde nahoru nebo dolů. Ale taky představoval bych si to lepší – samo aktualizované.

Je tento stav dlouhodobě únosný?

Podle mě je to lepší než se přihlašovat všude (viz níže) a zkoumat výsledek, ale zase na druhou stranu bych chtěl vidět data častěji a mít je kdykoliv po ruce. To co dělá Digrin je naprostá pecka a rád bych to viděl pro své celé portfólio. Takto mám jednu část dobře vyhodnocenou, ale zbytek mi může unikat.

Proč to nevyhodnocovat v jednotlivých platformách?

Problém je, že kdybych vše vyhodnocoval v platformách, tak by byl problém v tom, že se musím pokaždé nalogovat do jednotlivé platformy tam se na to podívat a vyhodnotit si to. Takže to je třeba 5 minut x počet platforem. To je odhadem cca 12 * 5 minut => takže krásná hodina vyhodnocování a to pokaždé když budu chtít nějaký pohled. => za mě je tedy tato cesta neefektivní.

Takže co s tím?

⚡ No možná asi veřejný závazek a to že bude potřeba začít poohlédnout se po datech, které k jednotlivým investičním směrům budu potřebovat a pokusím se vytvořit nějakou rychlou aplikaci která by mi to pomohla sledovat.