Portu

Když jsem v létě 2020 pronikl víc do investování, tak Portu byla první aplikace kterou jsem využil. Měl jsem opravdu spoustu otázek, prakticky jsem nic nevěděl a předpokládám že to další lidé budou mít stejně jako já – proto jsem se rozhodl psát tento web a proto píšu i tuto recenzi.

V této opravdu komplexní recenzi jsem pro vás sepsal skutečně všechny mé zkušenosti a informace, které jsem od léta 2020 až do dubna 2022 nasbíral. Článek je dělen na následující kapitoly, které by vám měli pomoci s orientací:

Pozor: Několikrát to na tomto webu zmíním – nejsem profesionální investor – jsem normální člověk, který má investice jako své hobby. Popisuji tedy můj pohled, mám nejspíš jiné finanční možnosti a jsem ochotný přijmout jiná rizika – nesmíte (mě ani nikoho jiného) slepě následovat – musíte si spoustu věcí promyslet. Pamatujte, že aktuální (nebo předchozí) výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích.

Článek se pro vás snažím průběžně aktualizovat. Poslední aktualizace sepisuji pod článkem.

Co je aplikace Portu?

Portu je platforma pro automatické investování. Zjednodušeně volí za vás investiční strategii a následně průběžně na platformu posíláte peníze a Portu se stará o jejich investování do vašeho portfolia.

Klíčová je dlouhodobost a pravidelnost – Přijde mi, že Portu není pro „akční“ investory, kteří chtějí zkoumat každý den jak se trhy vyvíjí a zasahovat do své strategie. Pozici tohoto nástroje vidím v portfoliu menšího investora, který ještě do světa investic proniká a chce jít podle přesné strategie.

Kdo stojí za Portu?

Za portu stojí Česká společnost WOOD & Company sídlící v Praze na náměstí Republiky. Podle ročenek pražské burzy cenných papírů jde dlouhodobě (od roku 2013) o největšího obchodníka, co se dle objemu akcií týče.

První ocenění z jejich webu sahají do roku 1995, lze tedy vycházet z toho, že mají zkušenosti s obchodováním staré nejméně 25 let, což ostatně píšou i na svém webu. WOOD & Company regulována Českou Národní Bankou a to už od 1.2.2002.

Jak si ověřit, regulaci ČNB?

V patičce na webu ČNB je odkaz Seznamy regulovaných a registrovaných subjektů. V tomto nástroji budete muset Wood & Company vyhledat a následně by jejich profil měl být pod WOOD & Company Financial Services, a.s.

Kolik lidí používá Portu?

Na přihlašovací stránce průběžně sleduji jak rostou „V Portu je právě registrováno přes ___ ___ investorů“ v době psaní článku je číslo 128 000, když jsem začínal tak jsme byli okolo 50 000 uživatelích.

=> Uživatelská základna Portu průběžně roste.

Jak funguje Portu?

Vždy je vše ve vašich rukou – tím musím začít. Ta výhoda kterou přináší Portu vidím zejména v tom, že oni analyzují do čeho by mělo být možné investovat (tj řeší ten výběr – co jak kdy …) a to nám uživatelům dávají v nějaké stravitelnější podobě.

Výsledkem tohoto všeho jsou 4 možnosti investičních směrů:

  • Portfolio na míru
  • Připravené strategie
  • Vlastní strategie
  • Finanční rezerva

Vy se můžete rozhodnout pro jakýkoliv směr/strategii a následně je na vás danou strategii plnit. Kdykoliv můžete skončit a peníze vybrat (a to jak s plusem, tak se ztrátou) a účet uzavřít. Rozhodně se k ničemu nezavazujete a i poplatky jsou nastavené tak, že platíte jen když službu využíváte (probereme si níže).

Další výhodou je, že Portu je prostředníkem. Takže vy posíláte peníze jim a oni za vás dané věci nakupují. To je dobré v tom, že podporují nákup i takzvaných „frakcí“.

💡 Na frakce už připravuji článek. Nicméně než jej dopíši tak – zjednodušeně kdybyste si řekli, že chcete mít v portfoli jednu akcii Apple tak by vás to stálo 170$ (~3 800 Kč) nicméně když pošlete na účet jen 1 000 Kč tak by se nemělo co zainvestovat Portu za vás koupí oněch 26% na které jste si poslali peníze.

Osobní zkušenost mám zejména s „portfoliem na míru“ tomu se budu v článku nejvíce věnovat a přijde mi, že to má největší šanci fungovat u začínajícího investora. Ostatní nástroje spíše nevyužívám, ale i tak se vám je pokusím představit.

Ještě dodám, že základem (a ještě to zmíním u registrace) je že si budete muset projít investičním dotazníkem. Jeden z důvodů je, že dotazník investora vyžaduje naše legislativa, ale také to pomůže Portu lépe poznat vás a nastavit vám hranice na to jaké jejich produkty můžete využívat.

Portfolio na míru

Tento nástroj bych řekl že je alfou&omegou Portu. Na základě investičního dotazníku se vám nastaví maximální možnou míra rizika, které můžete podstoupit. A vy si pak můžete vybrat z jejich 10 portfoliích od konzervativních (1) až po čistě akciové (10).

Konzervativnější portfolia jsou určené pro krátkodobé zhodnocení do doby tří let s tím, že zhodnocení bude nejspíše menší. Ty nejrizikovější portfolia jsou pak určené pro investory, kteří chtějí investovat dlouhodobě a nebojí se tak krátkodobých výkyvů.

Odhadovaný výkon vašeho portfolia vám Portu ukáže prostřednictví kalkulačky kterou mají na webu. Níže jsem si připravil ukázku portfolia se kterým jsem začínal profil 8 a 2 000 měsíčně na délku 15 let.

Na grafu je vidět, že celkově za 15 let do Portu naposílám cca 360 000 Kč a neutrální výsledek je okolo 650 000 Kč s tím že optimistický scénář může být až 1 200 000 Kč.

Když se nějak podíváme na rozložení portfolií tak portfolio 3 je rozložené na 39,4% akcií, 46,6% dluhopisů a 14,4% v ostatních instrumentech. Zatímco portfolio 10 je čistě akciové.

Portu se také snaží komunikovat dlouhodobou úspěšnost jejich portfolií. Jejich akciové portfolio (10) tedy to nejrizikovější má od začátku Portu průměrnou roční návratnost 12,7%. Vše je komunikované přímo na jejich webu.

Jak to funguje prakticky?

Úvodní dotazník vám určí maximální míru rizika, kterou můžete podstoupit. Vy si zvolíte jaké portfolio chcete. A následně vždy když pošlete peníze na účet Portu dojde k jejich zainvestování v obchodní den, budete-li tam mít více než 1 000 Kč.

Není to black-box?

Ano, jde o black-box tedy o vše se stará samo Portu, nicméně mi přijde že se dobře snaží komunikovat jak na tom jste a jaké je složení vašeho portfolia – vysvětlím ve své recenzi.

Co říkám na portfolio na míru?

Celkově mi tento koncept přijde nejvhodnější pro začátečníka. Nemáte moc možností si „navymýšlet“ a nějak víc do toho zasáhnout. Rozhodnutí za vás udělalo Portu o tom jestli dělá dobré nebo nikoliv si můžete udělat obrázek sami.

Přijde vám Portu zajímavé stejně jako mě?
Proklikem přes tlačítko výše získáte 3 měsíce bez poplatků na vyzkoušení.

Předpřipravené strategie

V případě, že se nechcete vydat cestou portfolia na míru, tak můžete využít tematické předpřipravené strategie, které pro vás sestavilo Portu. Vy si tak můžete zvolit jaké téma je vám nejbližší a tímto směrem se vydat.

Celkem jsem napočítal 13 předpřipravených strategií – na obrázku níže je možné nalézt 6 z nich.

U každé strategie se také můžete dozvědět o větším detailu tedy jaké instrumenty jsou v něm zastoupené. Což vám teoreticky může pomoci s rozhodováním. Kromě samotného detailu v tom co je složení, tak také vidíte historickou výnosnost.

Jak můžete vidět pod každém rozložení – jde o historickou návratnost – nemusí to tak fungovat do budoucnosti stejně. Svět se neustále mění. Spíš bych zde šel cestou nějakého svého přesvědčení (čemu věřím že půjde nahoru) než cestou nejvyšších procent.

V tomto směru za vás tedy udělalo Portu tu věc že vybrala co podle nich dává smysl a na vás už je rozhodnout se jestli s něčím souzníte a případně danou strategii využít.

Co říkám na tematické strategie?

Nechcete-li jít cestou portfolia na míru nebo chcete nějak víc investovat v nějakém sektoru tak tato cesta je pro vás. Portu se za vás snažilo udělat práci s tím to vymyslet – na vás je jen strategii plnit. Pro toho kdo chce nějak víc ve svých investicích razit svůj názor a mít investování trošku jednodušší je toto dobrá cesta.

Proč tematické strategie nepoužívám?

Asi bych tematické strategie využíval, ale nechci platit správcovský poplatek a do nějakých témat již investuji přímější cestou u brokera. Posílal bych tak peníze 2x na jedno téma a to není optimální.

Vlastní strategie

Nevyhovují-li vám předpřipravené strategie od Portu, tak se můžete vydat cestou že si složíte strategii vlastní. Toto je podle mě primárně pro zkušenější investory Portu vám dává poměrně velký výběr toho co si můžete do strategie přidat, které Portu vybralo podle svých kritériích.

Celkem jsem napočítal přes 50 instrumentů mezi kterými si můžete filtrovat a vybrat si co vám sedí.

A ke každému z nich pak dostanete trošku vyšší detail, abyste se mohli rozhodnout.

Co říkám na vlastní strategie?

Toto je pro zkušenější investory, kteří si chtějí Portu přizpůsobit. Rozhodně bych toto nedoporučil začátečníkům ale v případě že máte méně peněz, ale chcete si vše připravit po svém tak toto pro vás může dávat smysl. Pozor, ale Portu v tomto směru podle mě hodně podporuje dlouhodobost a vlastní strategii můžete měnit pouze párkrát za rok.

Proč vlastní strategie nepoužívám?

Prakticky je využívám, ale ne u Portu, jelikož mám menší poplatek za správu. 🙂

Finanční rezerva

Tento nástroj je nejnovější – nejblíže má nejspíše ke spořícímu účtu. Řeší to případy kdy nechcete nechat peníze napospas inflaci na vašem účtu, nevadí vám že budou trošku méně dostupné, ale zároveň nechcete ani dané peníze investovat.

Aktuálně finanční rezervu nemám dostatečně prozkoumanou. Zvažuji, že ji budu využívat ještě si k tomu musím něco víc zjistit.

Portu Crypto

Při psaní tohoto článku jsem objevil záložku „Portu Crypto“ což podle všeho bude nějaká automatizovaná investice do kryptoměn (buď jednotlivých) nebo do kryptoměnových košů (asi ekvivalent ETF) a také půjde investovat do kryptoměnových společností.

Níže obrázek jak to aktuálně vypadá na webu:

A musím říct že jsem na ně zvědav – jsem zvědav jak vyřeší poplatky za nákup kryptoměn, protože to mě aktuálně „blokuje“ nějaké dlouhodobé týdenní investování do kryptoměn. Tento projekt budu rozhodně sledovat – to vypadá skutečně zajímavě a říkám si že poptávka po tom nejspíš bude.

Jak fungují poplatky na Portu?

Poplatky se liší podle toho jakou cestou investování se rozhodnete vydat. Poplatky mi přijdou výrazně nižší než kdybyste se například rozhodli investovat v bance, ale kdybyste kupovali jednotlivé instrumenty přímo, tak byste nejspíš dosáhli na menší poplatek.

Kromě správcovského poplatku máte ještě poplatek na ETF označován jako TER. Ten se nejčastěji projevuje už v ceně a je od 0,05% do 0,2% per instrument a je fixně definovaný pro každého, kdo obchoduje z toho nevidí Portu nic.

Přehledná tabulka poplatků:

SměrStandardní poplatekNejmenší možný poplatek
Portfolio1%0,6%
Předpřipravené strategieuž od 0,89%už od 0,53%
Vlastni strategieuž od 0,89%už od 0,53%
Finanční rezerva0,25%
Dětský účet0,25%

Jak probíhá účtování poplatku?

Poplatek je účtován na měsíční bázi a je počítán na základě průměrů z vašich peněz v daném měsíci.

Bude-li průměrná hodnota vašeho portfólia 10 000 Kč, tak poplatek bude 10 000 * (1% / 12) = 8,33 Kč.

Lze na poplatku ušetřit – fixace?

Ano na poplatku u Portu můžete ušetřit, což jsem již naznačil výše. Portu se snaží motivovat nás uživatele tak abychom nevybírali peníze před naším plánovaným investičním horizontem. Proto si můžete zapnout „fixaci“, kdy prakticky řeknete „hele teď X let na ty peníze, které zde jsou nesáhnu“ a za to dostanete adekvátní slevu.

Délka fixovaného obdobíSleva na správcovském poplatku
5 let20%
7 let25%
10 let30%
15 let40%

Samo sebou, že si tuto fixaci můžete rozmyslet, ale pokud si dobře vzpomínám tak v případě že fixaci zrušíte, tak se vám onen ušetřený poplatek naúčtuje zpětně.

Celkově mi toto přijde jako hodně dobré. Můžete se tak sami se sebou zavázat, že nevyberete dřív než dokončíte časový horizont. A v případě že rozhodnutí změníte, tak vás to bude stát nějaké zisky.

Lze na poplatku ušetřit – pozvání přátel?

Další cestou jak ušetřit na poplatku je pozvání přátel, kteří když splní podmínky, tak získáte 3 měsíce zdarma vy i on. Z pohledu Portu je to super aktivita jak okolo sebe ušetřit šuškandu – jenom pozor ne všichni budou na Portu ve vašem okolí připraveni. Můj kód kdyžtak naleznete v separátním článku.

Poplatky za dětský účet

V případě, že Portu zřídíte pro děti dětský účet, tak je poplatek 0,25% v případě příkladu výše 8,33 Kč tak v případě dětského účtu bude poplatek 2,08 Kč.

Jak jsem se s poplatkem popasoval já?

Rozhodl jsem se zafixovat na 15 let. Aktuálně mám portfolio 10, dlouhodobý horizont, jsem relativně mladý, takže mi dává smysl fixovat. Více informací spolu s kalkulačkou k poplatkům kdyžtak naleznete přímo na webu Portu.

Jaké má Portu typy účtů? (… a jejich registrace)

Portu nabízí 3 typy účtů, které si u nich můžete založit:

  • Osobní
  • Dětský
  • Firemní

Typická měna účtu je CZK tedy v naší domácí měně. V případě, že máte příjem v EURech protože třeba pracujete v Německu nebo máte zahraniční klientelu, tak není problém si u Portu otevřít účet i v EURech – sám to však nevyužívám a zatím se nechystám.

Osobní účet

Co ale používám je klasický osobní účet. Registrace je vesměs jednoduchá, nejprve si vytvořím klasický účet ve stylu e-mail, heslo.

Následně musím dodat své informace, myslím si že jsem vyplňoval nějaké klasické nacionále a údaje z občanky, možná i fotku řidičáku. Podle mě není čeho se bát, všechny služby které jsem si v posledních letech registroval vyžadovaly podobné ověření.

Následně si vzpomínám, že jsem musel vyplnit nějaké informace o tom jak plánuji investovat a zodpovědět jaké mám zkušenosti prostřednictvím investičního dotazníku. Snažte se jej vyplnit podle pravdy – nemusí se vám vyplatit si odpovědi Googlit a pak nevědět co jak funguje.

Po registraci jsem si zapnul dvoufázové ověření (přes SMSky) a poslal jsem první platbu ze svého bankovního účtu. Na Portu můžu posílat peníze z jakéhokoliv účtu, ale na výběr lze použít jen ověřené účty.

Co na Portu naprosto zbožňuji je jejich prozákaznický servis. Jakožto fyzická osoba musím každý rok podávat daňové přiznání. Naprosto zbožňuji daňový přehled od Portu, ve kterém je vše napočítané a mohu to předat přímo účetní a nemusím vymýšlet co jak zdanit z historie transakcí. Tento přehled chodí každý rok během února.

Dětský účet

Existuje dětský účet – podle tabulky výše již víte že má menší poplatek. Tuto problematiku jsem ještě neřešil, ale co jsem na to tak letmo koukal tak mi tento typ účtu přijde lepší než klasické stavební spoření.

Až jednou budu mít děti, tak dětský účet Portu nebo nějaká podobná věc bude něco co jim budu chtít zcela rozhodně založit a rodinu naučit posílat peníze tam.

Firemní účet

Investování jako právnická osoba je pro mě velká neznámá. Nevím jestli bych se do toho pouštěl spíš bych se s firemními penězi snažil škálovat více mojí firmu než peníze investovat. Podstatná informace že to jde a asi si to svojí cílovku najde.

Dárkový poukaz

V případě, že řešíte nějaké dárky na Vánoce, narozeniny nebo svátek, tak existuje Dárkový poukaz, který můžete koupit od 1 000 Kč – má platnost na rok.

Chcete-li někomu rozšířit finanční gramotnost nějak pošťouchnout do tématu investic tak je za mě docela fajn věc. Sám jsem zkoušel dát 2 poukazy v rodinně, ale moc jsem nepochodil – tak jen pozor komu budete poukaz dávat.

Vše je to moc krásné, že?

Pravděpodobně si říkáte, že o Portu píšu hodně hezky a proč jej tedy nevyužívá každá domácnost. Popravdě mi to vrtalo hlavou, ale když jsem zkusil rozdat pár dárkových poukazů do rodiny, které jsem po roce musel uplatnit sám – asi jsme národ konzervativních lidí a klasičtější cesty jsou pro nás bezpečnější.

Když jsem v roce 2020 s Portu začínal, tak měli minimum účtů ve srovnání s dnešními 128 000. Celkově mi přijde že výrazně více šlapají do reklamy ať už s influencerem Kovy se kterým jsem jednu dobu viděl videa na téma finanční gramotnost.

Poslední dobou občas vidím nějakou reklamu v televizi a celkově mi přijde, že se s koncem roku 2021 začalo v českém prostoru výrazně více mluvit o investicích a podobně.

Takže Portu se minimálně hodně snaží růst. Od odpůrců Portu často slýchávám hate na poplatky. A řekl bych že je poměrně oprávněný (1% je stále docela dost), ale cca od poloviny roku 2021 lze poplatek snížit tím, že si portfolio zafixujete. Ano, poplatek je vyšší než kdybyste investovali sami, ale Portu za nás dělá služby, které mi přijdou dobré a je fér za to něco platit.

A teď to není jenom o tom, že Portu to porfolio skládá. Další výhody vidím v tom, že mohu nakupovat s mnohem menšími penězi – připraví mi daně – starají se o spoustu dalších věcí. Stále jsem asi relativně na začátku a asi nemohu čekat, že za mě vše odvedou a já jim za to nic nedám.

Vývoj investic na Portu od roku 2013
Vývoj investic na Portu od roku 2013

Podstatné je, že samotná aplikace Portu funguje už nějakou dobu (řekl bych že přes +5 let). Otázkou jestli zde bude aplikace i dalších 30 let, ale jejich matka (Wood & Company) už fungují od roku 1995. Tento typ firmy, kterou dělají mi dává smysl – pravděpodobně další firmy budou ještě vznikat.

Za to co jim ze svých investic platím dostávám adekvátní službu. Jestli to tak bude i za 10 let až budu zkušenější nevím – ale vždy je mohu opustit a jít se vydat na investování vlastní cestou. Vývoj jakým se aplikace vyvíjí mi dává smysl.

Přijde vám Portu zajímavé stejně jako mě?
Proklikem přes tlačítko výše získáte 3 měsíce bez poplatků na vyzkoušení.

Portu a jeho pozice v mém portfóliu

Když mi na začátku srpna 2020 doporučil kolega v práci Portu tak jsem hledal něco konzervativnějšího, zkrátka abych si vyzkoušel a nějak do toho vše pronikl. Reálně jsem vyčlenil cca 2 400 Kč měsíčně, což by mohl být například můj příspěvek do penzijního připojištění.

Nastavil jsem si trvalý příkaz na 1x za dva týdny na 1200 Kč a takto jsem to nechal běžet do poloviny dubna 2021. Cílem bylo vyzkoušet že vše funguje, že ty peníze prostě někam nezmizí a celkově abych získal nějakou důvěru v tuto službu.

Spolu s tím jak Portu na začátku roku 2021 umožnilo snížit poplatky jsem začal posílat pravidelněji tedy 1500 Kč každý týden. A od druhé poloviny roku 2021 jsem začal posílat 2000 Kč každý týden, což jsem na konci roku 2021 navýšil na 2500 Kč každý týden.

Na obrázku výše je možné vidět jak se vyvíjí mé portfolio. Omlouvám se za horší čitelnost, ale nedaří se mi to z webu Portu lépe exportovat, ale:

  • Fialová linka značí kolik jsem do Portu poslal.
  • Zelená linka značí hodnotu mého portfolia.

Celkově mi přijde že se Portu snaží docela dobře komunikovat jak na tom jsem. K tomu slouží několik přehledů, které vám níže ukážu. Základní přehled je tento procentuální, který zjednodušuje výsledky:

Kdybych měl popsat jednotlivé řádky tak:

  • peněžně vážený výnos =>
  • časově vážený výnos =>
  • jednoduchý výnos => kolik peněz bylo vloženo a kolik jich tam dneska je u toho když člověk posílá dlouhodobě nedává moc smysl. Protože každý vklad byl poslán v jiném stavu trhu.

Kromě tohoto a grafu výše je možné si zvolit „procentuální vývoj investice“, který ukazuje jak na tom aktuálně jsem a prezentuje to „časově vyvážený výnos“.

Když jsem na začátku ledna viděl, že časově vážený výnos šel dolů tak jsem se rozhodl posílat více peněz => což vede k lepší nákupní ceně, ale krátkodobě mám horší výkon protože trh teď moc neroste a spíš jde dolů kvůli různým vlivům.

Pozice Portu je v mém portfolio aktuálně hodně vysoká. Chci jej držet do cca 50% mých investovaných peněz. Zároveň se snažím dávat pozor, aby mé další investice nebyly duplicitní s tím kam investuji v Portu. => Portu je pro mě místo kde spořím na důchod nebo na nějaký velký životní milník – přeci jen jsem ještě hodně mladý tak nevím jestli třeba nebudu zakládat firmičku za pár let. 🙂

Díky službě a možno investovat i menší peníze jsem spokojen.

Pro Portu mám cíl maximálně 50% portfolia a návratnost aspoň 8%.

Výsledky jsou aktuálně horší než je můj plán, ale teď mi přijde, že je vše hodně nejisté. Když ve světě byl „jen COVID“ tak tam na mě na konci dne svítilo lepší číslo. Věřím že až se situace uklidní tak na tom budu zase více pozitivněji.

Přijde vám Portu zajímavé stejně jako mě?
Proklikem přes tlačítko výše získáte 3 měsíce bez poplatků na vyzkoušení.

➡️ Uživatelská recenze Portu

Tak a teď ten zbytek informací, který v článku ještě nepadl. Jsem z Portu nadšený – to jste asi už z článku pochopili. Vybral jsem si rizikovost, nastavil trvalý příkaz, zafixoval jsem si poplatky a čas od času zkontroluji že mé peníze jsou na účtu.

Není fér vám říct, že to je bez starostí, bezpečné a vše funguje. Všechny investice mají své určité riziko a to je i zde v Portu. Žádná investice není důl na peníze a pravděpodobně i to Portu nebude – co to ale podle mě bude je dobrý základ pro vstup do světa investic.

Pár lidí z mého okolí na to přišlo a vesměs jsou spokojení. To je pro mě dobrá informace a věřím tomu o něco víc. Ještě se pokusím projít nějaké negativní recenze a srovnat si mé pocity s tím co vidím.

Kdybych to měl zjednodušit:

➖ Co mi na Portu vadí je, že data z něj nejsou dostupná pomocí API. Rád bych si data průběžně stahoval do Google Sheetů a z nich si dělal reporty v Google Data Studiu kde si měřím celé své portfólio.

➖ Možná mi trošku vadí, že jde o „black-box“ a spoustu věcí dělají za mě. A mohlo by to svádět k tomu, že budou informace před mnou skrývat a nebudu tedy 100% vědět co se jak děje.

➖➕ Co mě možná trošku vadí je poplatek 1%. Nicméně onen poplatek si lze snížit tou fixací, která podporuje dlouhodobost. To mi přijde jako vynikající motivace jak donutit uživatele investovat dlouhodobě.

Portu dělá spoustu věcí za mě. Není to o tom že bych neměl žádné starosti, ale věřím že rozhodnutí které dělají stojí na datech, dávají smysl a věřím že se mé portfolio bude vyvíjet nadále dobře. Velkou část informací se také dozvídám přímo v rozhraní a mohu teoreticky investovat podobně jako oni.

➕ Celkově mi přijde že je aplikace přehledná. Přijde mi že mi nic neskrývají a vše podstatné vidím. Kdybych nechtěl využívat webovou aplikaci tak existuje i aplikace na Android

Daňový export, který Portu připravuje je naprosto boží. Kéžby si podobnou věc do sebe implementovaly i jiné platformy. To by jistě vedlo k tomu, že investování bude mnohem rychleji přijímané klasickou cílovou skupinou.

Investujete-li už přes Trading212 nebo třeba Degiro, vybrali jste si do čeho chcete investovat, a máte něco nainvestované tak nebudete tak nadšení jako já.

Přijde vám Portu zajímavé stejně jako mě?
Proklikem přes tlačítko výše získáte 3 měsíce bez poplatků na vyzkoušení.

Srovnání

Portu nebo penzijní připojištění

Jediný důvod proč bych si dnes založil penzijní pojištění a posílal tam své peníze je bonus od státu a bonus od zaměstnavatele. Jinak mi přijde, že Portu dává dlouhodobě větší smysl co jsem tak letmo zkoumal penzijní připojištění.

Portu nebo Fondee

Kromě Portu existuje na českém trhu ještě Fondee popravdě nad Fondee jsem ani neuvažoval jelikož byli v roce 2020 na trhu teprve čerstvě a teď jsou z mého pohledu celkově menší. Pravděpodobně si brzy zkusím založit účet a pokusím se vyzkoušet.

Zvažujete registraci – co si ještě poslechnout?

Před začátkem investování v Portu jsem se podíval na tento webinář. Je tady už 2 roky starý, ale došlo k zodpovězení témat – lidé z Portu ukazují rozhraní a dostanete pár tipů jak na to.

Celkově si můžete projít jejich YouTube kanál je dobrý.

Oficiální webinář týkající se Portu

Přijde vám Portu zajímavé stejně jako mě?
Proklikem přes tlačítko výše získáte 3 měsíce bez poplatků na vyzkoušení.

Závěr

I po dvou letech od napsání (a po roce po poslední aktualizaci) se svým závěrem souhlasím. Portu z mého pohledu vypadá hodně zajímavě. Posílám do něj peníze pravidelně, plánuji to tak dělat i nadále – mé zkušenosti jsou dobré.

Kromě toho co jsem psal ve své uživatelské recenzi nemám co vytknout. Poměr cena výkon se mi zdá poměrně dobrý. Myslím že to má potenciál stát se široce používanou platformou u české populace. Nicméně pozor v nějaký čas bude lepší už přejít a dělat si to sám (ale musíte vědět kdy).

Chcete-li Portu vyzkoušet tak pokračujte sem >>

Často kladené otázky

Co potřebuji k založení Portu?

K založení Portu vám bude stačit pouze vyplnit jejich registrační formulář, nechat se ověřit skrz fotku občanského průkazu a následně vyplnit jejich investorský dotazník.

Jaký je minimální vklad?

Minimální částka, kterou do Portu můžete poslat je 1 000 Kč na jeden převod. Horní limitaci jsem prozatím nezkoušel.

Jaký je průměrný výnos?

„Za posledních 100 let rostly americké akcie v průměru o 12,1 % ročně. Podobně může růst i vaše portfolio. „ Je vypůjčené z jejich webu, jestli je to pravda nebo ne o tom se aktuálně snažím přesvědčit. Průměrný výnos nicméně bude záležet dle každého investora, produktu a strategie.

Jaké jsou poplatky?

1% z průměrné měsíční hodnoty vašeho portfolia. Více se o tom rozepisuji výše.

Pro koho je Portu určené?

Řekl bych, že spíše pro méně zkušené investory, který investováním nechtějí trávit mnoho času. Portu nabízí variantu, kde se o vše starají sami až po variantu, kde si konkrétní kroky určujete sami.

Co znamená obchodní den Portu?

Portu neobchoduje každý den, takže když jim pošlete peníze, tak na vašem účtu budou „ležet“ do nejbližšího obchodního, kterým je nejčastěji středa.

Přijde vám Portu zajímavé stejně jako mě?
Proklikem přes tlačítko výše získáte 3 měsíce bez poplatků na vyzkoušení.


Seznam aktualizací

Aktualizace – 13.4.2022: dříve zde byl soupis aktualizací – dne 13.4.2022 jsem se rozhodl kompletně článek přepsat, protože od poslední aktualizace (19.4.2021) se toho mnohé změnilo.

Výrazně více věcí jsem se naučil – Portu stále využívám kompletní přepsání článku a aktualizace informací o tom jak si Portu stojí – jak jsem jej využíval a jak mi to funguje a jak jej vyžívám dnes.

První verze článku vyšla už 18.8.2020 a od té doby bylo mnoho věcí neaktuálních.


O autorovi

Martinor vznikl na základě spojení slova Martin a investor. Vzhledem k tomu, že jsem na začátku a nejsem zkušený investor, tak jsem si do svého „brandu“ vypůjčil pouze koncovku. Jsem mladý, mám dlouhý investiční horizont a chci dosahovat zhodnocení nad 10%. Snažím se zorientovat napříč vším co je na trhu k dispozici a hledám vždy optimální cestu.

Tento web jsem vytvořil abych mohl na jednom místě sepisovat své zkušenosti a po pár letech bylo možné podívat se jak se to vše vyvíjelo. Věřím že zde najdete zajímavý pohled na investice, který vám jiné weby nepřinesou.